Karabasan Nedir ?

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

: Karabasan Nedir ?

Mesaj tarafından Play Bir Paz Ocak 23, 2011 5:00 pm

Karabasan ın tıp dünyasındaki karşılığı nedir?

Tıptaki adı uyku felcidir. İnsanlar rüya gördükleri REM uykusu sırasında, göz ve solunum kasları dışında tamamen fizyolojik bir felç durumundadırlar. Hiçbir kasları çalışmaz. Böyle olmasaydı, biz rüyalarımızı oynar hale gelirdik. Rüyamızda ne yapıyorsak, yatakta da onu yapmaya başlardık. Bazen rüyadan uyandığımızda beynimiz uyanık ve etrafın farkında olduğumuz halde, hareket edemez, ses çıkaramaz ve göğsümüzün üzerinde bir ağırlık varmış gibi hissederiz. Bunu herkes hayatının bir döneminde en az bir kez yaşamıştır. Korku verici bir durumdur. Ama saniyeler içinde kendiliğinden düzelir. Karabasanın olma nedeni; uykudan uyanmamıza rağmen REM uykusundaki fizyolojik felç halinin, uyanır uyanmaz çözülmemesine bağlıdır.

Teşekkürler

Beyaz adam geldiğinde bizim topraklarımız, onların ise İncil'i vardı. Bize gözlerimizi kapayıp dua etmeyi öğrettiler. Gözlerimizi açtığımızda bizim elimizde İncil, onların ellerinde topraklarımız vardı.

Angry Birds
Play
Kurucu-Admin
Kurucu-Admin

<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 509
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 28/09/10

Kullanıcı profilini gör http://pc-dunyasi.zforum.biz

: Geri: Karabasan Nedir ?

Mesaj tarafından superfhf Bir Ptsi Ocak 31, 2011 8:42 pm

Ben Karabasanı Uykuda Görüyorum ve Uyurken Uykuda Ne Yapıyorsam Bazen Yatakta Uykuda Gördüğüm Şeyi Yapıyorum Garip Değil Mi? Smile
superfhf
Co-Admin
Co-Admin

<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 242
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 31/01/11
<b>Yaş</b> Yaş : 29
<b>Nerelisin ?</b> Nerelisin ? : Buralıyım Gardaş! :D

Kullanıcı profilini gör

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön

- Similar topics